На шостому тижні після Воскресіння Христового християни відмічають одне з найважливіших церковних свят – Вознесіння Господнє (народна назва — Вшестя). Воно завжди припадає на четвер.
ПОДРОБИЦІ ПОДІЇ ВОЗНЕСІННЯ ГОСПОДНЬОГО
Після свого Воскресіння з мертвих, Ісус Христос протягом сорока днів перебував серед своїх учнів, зміцнюючи їхню віру та готуючи до прийняття благодаті Святого Духа. У цей період Він являвся апостолам і говорив з ними, продовжував навчати їх про Царство Небесне. Кожне з’явлення Христа приносило втіху і надію його послідовникам, адже вони бачили, що їхній Учитель дійсно переміг смерть.1
На сороковий день після Воскресіння, Христос зібрав своїх апостолів на горі Елеон поблизу Єрусалиму. Це місце мало особливе значення, адже тут часто молився Ісус, і саме тут почалися його страждання напередодні розп’яття. На цій священній горі Спаситель дав своїм учням останні настанови, закликаючи їх іти у світ, навчати всі народи та хрестити їх в ім’я Отця, Сина і Святого Духа. Він пообіцяв, що буде завжди з ними, і благословив їх.
Після цього Ісус почав підніматися на небо, і апостоли спостерігали за цим дивом. Хмара огорнула Христа, і Він зник з їхніх очей. У цей момент з’явилися два ангели в білому вбранні, які сказали апостолам: «Чому ви стоїте і дивитеся на небо? Ісус, який був взятий від вас на небо, прийде так само, як ви бачили його, що відходив на небо». Ці слова стали для учнів великим утішенням і надією на майбутнє повернення Спасителя.
Після Вознесіння апостоли, радіючи, повернулися до Єрусалиму. Вони залишалися у храмі, молячись і славлячи Бога, очікуючи на зішестя Святого Духа, як обіцяв їм Христос. Ці дні були сповнені духовного піднесення та єднання.
ІСТОРІЯ СВЯТКУВАННЯ ВОЗНЕСІННЯ ГОСПОДНЬОГО
Вознесіння Господнє стало переломною точкою у земному служінні Ісуса Христа і мало велике значення для всієї християнської спільноти. Лише у IV столітті це свято стало загальновизнаним і почало відзначатися щорічно на сороковий день після Великодня.2
Відзначення Вознесіння Господнього супроводжується особливими традиціями. У цей день востаннє використовують пасхальне привітання «Христос воскрес!», що підкреслює зв’язок між Воскресінням і Вознесінням. Після цього вітання може відбуватися словами «Слава Ісусу Христу!», на що потрібно відповідати «Навіки Слава!». Віряни відвідують могили своїх рідних, приносячи печиво та інші символічні страви, щоб вшанувати пам’ять померлих.
У церквах під час богослужінь ховають плащаницю, що символізує закінчення земного шляху Христа і початок його небесного царювання. На полях селяни здійснюють обрядові дії, такі як катання крашанок на засіяних ділянках, вірячи, що це сприятиме доброму врожаю, оскільки саме в цей період починає викидати колос.
ТРАДИЦІЇ ТА ЗВИЧАЇ НА ВОЗНЕСІННЯ
Серед традицій святкування Вознесіння можна виділити такі:
• Паломництво до Єрусалиму. Багато паломників відправляються до Єрусалиму, щоб піднятися на гору Елеон. У монастирі можна побачити відбиток ноги Ісуса, залишений під час вознесіння.
• Богослужіння. У храмах проводяться святкові богослужіння, під час яких віряни моляться за спасіння душі.
• Обрядове печиво. У домівках до свята печуть спеціальне печиво у формі драбинок, символізуючи підняття Ісуса на небеса. Частування роздають близьким, а також несуть на могили для поминання померлих.
• Подача милостині. Вважається, що в цей день Ісус ходить по землі у вигляді мандрівника, тому подача милостині є доброю прикметою. Щоправда, милостиня має подаватися від чистого серця і в інші дні, а не тільки через страх відмовити Ісусу.
• Прикраса оселі. Українці прикрашають свої домівки зеленню та свіжими травами, що символізує прихід літа.
ЗАБОРОНИ НА ВОЗНЕСІННЯ
У цей день існує ряд заборон, яких потрібно дотримуватися, щоб не порушити святковий настрій:
Не можна лаятися, сваритися, лихословити.
Варто відкласти важку роботу, таку як сіяння, копання, прання або прибирання, якщо в цьому, звичайно, немає нагальної необхідності.
Не варто виходити заміж або вінчатися.
Слід утриматися від негативних думок і бажань зла іншим людям.
Вважається, що не можна смітити або плювати на землю, адже вона стає священною у цей день.
МОЛИТВА НА ВОЗНЕСІННЯ
Вознесіння Господнє є найкращим часом для молитви. Ось можливі молитви на цей день:
Всемилостивий Господи, великий і благословенний, ми звертаємося до Тебе цього дня з молитвою про мир та захист від біди. Вознесіння Твоє нагадує нам про Твою велику силу і владу.
Ми просимо Тебе про припинення війни, про перемогу нашої країни та мир. Даруй нам благодать, Боже. Прийми нашу молитву, Господи, милосердний, і нехай будуть почуті наші прохання. Нехай Вознесіння Твоє наповнює наші серця вірою, надією та любов’ю, і нехай мир та захист будуть з нами у всі дні нашого життя. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа, Амінь.
Просимо Тебе, Господи, збережи нас від біди, нещасть і страждань. Нехай Твоя милість і благодать покриють нас і нашу землю, і під Твоїм покровом ми будемо непохитними перед всілякими спокусами та небезпеками.
Ми молимо Тебе, Господи, даруй мир і перемогу нашій країні. Утверди серця людей у любові, милосерді та справедливості. Допоможи нам подолати цей темний час і зберегти свої серця у чистоті.
Даруй нам мудрість і силу, щоб протистояти злу та поширювати Твою любов і мир. Нехай наші діяння будуть наповнені Твоїм світлом, щоб ми стали джерелом надії та втіхи для інших. Благослови наших воїнів, які щодня стоять на варті свободи та безпеки нашої країни. Нехай Твої ангели, Господи, охороняють їх, а Твоє благословення буде з ними.
На YouTube каналі Православної Церкви України можна буде дивитися пряму трансляцію служіння до Вознесіння.